يك سازمان عبارتست از مجموعه هائي كه داراي محدوده كاري متنوع و توزيع شده باشند و تحقق ماموريت از پيش تعريف شده اي را دنبال نمايند. در اين صورت سازمان شامل منابع متعددي نظير نيروي انساني، تشكيلات مرتبط و فناوري است كه مي‌بايست اين امور را هماهنگ كرده و اطلاعات مشترك جهت تحقق ماموريت هاي مشترك را منتشر نمايد. زكمن، "معماري سازمانی " را بصورت زير تعريف نموده است:

مجموعه اي از ارائه هاي توصيفي (مدل ها) در ارتباط با تشريح يك سازمان چندان كه بتواند منطبق بر نيازمندي هاي مديريت (كيفيت)، توليد شده باشد و در دوره حيات مفيدش قابل نگهداشت باشد(تغييركند).

لزوم معماري سازماني را مي‌توان در ظهور سازمانهاي بزرگ، نياز به طراحي و توسعة سيستمهاي اطلاعاتي پيچيده، ظهور سيستمهاي اطلاعاتي با منظورهاي خاص و اهميت انعطاف پذيري سازمانها در برابر فشارهاي بيروني نظير تغيير كسب و كار، تغيير مأموريتها و ساختارهاي سازماني و تغييرات سريع فناوري ارزيابي كرد.

تعريف معماري سازماني در طول سالهاي اخير دچار تغيير و تكامل شده است. قانون دولت الكترونيك امريكا در سال 2002 معناي معماري سازماني را اينگونه تشريح مي كند:


ادامه مطلب
+ نوشته شده توسط مینا سعادتی در شنبه بیست و سوم آبان 1388 و ساعت 18:16 |

عنوان: انجام محاسبات رگرسیون با نرم افزار اکسل

مقدمه:

میتوان گفت یکی از کاربردهای اکسل در محاسبات آماری هست ، من میخواهم انجام رگرسیون به وسیله این نرم افزار را در این مقاله که براحتی میتوان انجام داد را شرح دهم.

در رگرسیون ما بدنبال رابطه ای بین متغیر وابسته و متغیرهای مستقل هستیم ،این رابطه ممکن است از نوع خطی یا غیر خطی باشد.تابعی که ارتباط بین متغیرهای مستقل ووابسته ر بیان میکند به تابع رگرسیون موسوم است.

شرح:

برای انجام رگرسیون بوسیله اکسل ابتدا ، داده های متغیر مستقل را در یک ستون و در سمت راست آن ستون داده های متغیر وابسته را وارد میکنیم ،داده ها را انتخاب کرده و

 سپس از منوی insert chart  ،چارت از نوع scatter را انتخاب میکنیم ، وچارت مورد نظر را رسم میکنیم.

در نمودار اگر بر روی نقاط کلیک کنیم به شکلی که کلیه نقاط درون نمودار انتخاب شوند ،با کلیک راست کردن در این حالت گزینه add trendline را انتخاب میکنیم تا پنجره format trendline ظاهر شود ،

1)     در این پنجره در ابتدا در قسمت trend/regression type     نوع رگرسیون را انتخاب کنبد ،

Exponential :  رگرسیونی است که در تابع تخمین رگرسیون از یک تابع ex استفاده شده است.

Linear: رگرسیون خطی (مدلی است که بیشتر در مطالب درسی آموزش داده میشود )

Logarithmic: رگرسیونی است که در تابع تخمین رگرسیون از یک تابع log x استفاده شده است

Polynomial: رگرسیونی است که در تابع تخمین رگرسیون از یک تابع چند جمله ای درجه n ام x استفاده شده است.که n  را در گزینه period وارد نمایید.

Power: رگرسیونی است که در تابع تخمین رگرسیون از یک تابع توانی x استفاده شده است.

Moving average: این گزینه متفاوت با بقیه گزینه هاست ،برای محاسبه سری های زمانی و متغیرهایی که سری زمانی هستند از این گزینه استفاده می شود.

2)    یکی از کاربردهای رگرسیون پیش بینی است ، به وسیله اکسل ما میتوانیم با توجه به یک روند گذشته و یا آینده آن روند را پیش بینی نماییم. در پنجره forecast با انتخاب forward آینده وگزینه Backward گذشته را پیش بینی میکنیم.

3)    در نهایت هم برای دیدن فرمول رگرسیون علاوه بر نمودار آن گزینه display equation on chart را انتخاب نمایید وdisplay r-squared value on chart میزان تطبیق نمودار پیش بینی را با اطلاعات واقعی نشان میدهد.

+ نوشته شده توسط مینا سعادتی در سه شنبه نوزدهم آبان 1388 و ساعت 13:20 |

رسم نمودار S :

نمودار S ،یکی از با ارزشترین  و مهمترین نمودارهائی است که در برنامه ریزی و کنترل پروزه به عنوان یک ابزارکنترلی و همچنین ابزاری بسیار ساده فهم برای گزارشات عملکرد پروژه می باشد،در این نمودار هدف مقایسه برنامه اولیه با پیشرفت واقعی می باشد ،به همین دلیل ابتدا باید اطلاعات مربوط به برنامه را قبل از به روز کردن فعالیتها یا ورود درصد پیشرفت تهیه کرد.

هم اکنون نرم افزا های جانبی تهیه شده است که به راحتی این نمودار را رسم میکند ،اما روش رسم این نمودار به شکل دستی بدین شکل می باشد:

پس از تکمیل برنامه زمانبندی اگر ستون Compelete % در ستونهای شما موجود نیست آنرا اضافه کنید.

ازمنوی tools گزینه trackingو سپس update project  را انتخاب نمایید.

درپنجره update project    گزینه update work as complete through  را انتخاب کنید و سپس گزینه

set 0- 100 را انتخاب نماییدو تاریخی که مد نظرتان  است را برای track کردن ،وارد نمایید.

به طور مثال میخواهید نمودار s را به صورت هفتگی رسم نمایید، برای این کار ابتدا تاریخ پایان هفته اول را وارد میکنید ،درصد پیشرفت کل پروژه را در نرم افزار اکسل یادداشت میکنید ، به همین ترتیب بقیه هفته ها را هم محاسبه میکنید تا در صد پیشرفت 100درصد شود.

سپس با استفاده از اطلاعات موجود در اکسل نموار s خودرا رسم میکنید.

در نهایت نمودار S بدین شکل رسم شده است.

(درصد پیشرف واقعی هم در حین انجام پروژه و در موعد ها ی مقرر در نموداروارد می شود)

+ نوشته شده توسط مینا سعادتی در سه شنبه نوزدهم آبان 1388 و ساعت 13:15 |

مردی که سوار بر بالن در حال حرکت بود ناگهان به یاد آورد قرار مهمّیدارد؛ ارتفاعش را کم کرد و از مردی که روی زمین بود پرسید:

"ببخشید آقا ؛ من قرار مهمّی دارم ، ممکنه به من بگویید کجا هستم تا ببینم به موقع به قرارم می رسم یا نه؟"

مرد روی زمین : بله، شما در ارتفاع حدودا ً ۶متری در طولجغرافیایی "۱٨'۲۴ﹾ ۸۷ وعرض جغرافیایی"۴۱'۲۱ﹾ ۳۷هستید.

مرد بالن سوار : شما باید مهندس باشید

مرد روی زمین : بله، از کجا فهمیدید؟؟"

مرد بالن سوار : چون اطلاعاتی که شما به من دادید اگر چه کاملا ً دقیق بود به درد من نمی خورد و من هنوز نمی دانم کجا هستم و به موقع به قرارم می رسم یا نه؟"

 مرد روی زمین : شما باید مدیر باشید.

 مرد بالن سوار : بله، از کجا فهمیدید؟؟؟"

 مرد روی زمین : چون شما نمی دانید کجا هستید و به کجا می خواهید بروید. قولی داده اید و نمی دانید چگونه به آن عمل کنید و انتظار دارید مسئولیت آن را دیگران بپذیرند.اطلاعات دقيق هم به دردتان نميخورد!

+ نوشته شده توسط مینا سعادتی در سه شنبه نوزدهم آبان 1388 و ساعت 11:28 |


Powered By
BLOGFA.COM